П`ятниця, 03.05.2024, 00:41
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід
Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 21
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
МАН-Інформ
Головна » Статті » Молодіжне життя

Міжкультурні зв’язки: японські традиції черлідингу та складнощі їх розповсюдження в інформаційному полі України
"Танцюй!.. Іншої ради нема. Ти мусиш це робити... Поки звучить музика - танцюй!"
Харукі Муракамі
Що знають звичайні українці про Японію? «Для сучасного пересічного українця Японія – це насамперед країна високих технологій: електроніка, комп’ютерна техніка, автомобілі, телевізори, відео- та фотоапаратура тощо… Ще, напевно, українці дещо знають зі спорту, особливо – екзотичні види східних єдиноборств, які, власне, вже починають втрачати свою екзотику: дзюдо, карате, джіу-джітсу, а також декілька слів що символізують Японію в цілому – сакура, кімоно, гейша». Більш освічені люди, можливо, наведуть деякі приклади з культури: хайку і танка, каліграфія, чайна церемонія, ікебана. У висновку ж зазначать, що Японія – високорозвинена держава з багатою історією та цікавою культурою. На цьому знання пересічних громадян завершуються.
Щоб цілком пізнати культуру країни, необхідно не лише знати її мову та історію. Ці чинники не можуть існувати окремо, бо вони гармонійно вливаються одне в одне.
Зазвичай люди звертаються лише до давніх мистецтв, але на сьогодні потрібно шанувати і сучасні надбання. Саме тому характерною рисою українського японознавства протягом усього часу можна назвати орієнтацію на сучасність.
З давніми традиціями, як вже зазначалося, пов’язують спорт в Японії. Вважається, що у цій державі розвинені лише традиційні види єдиноборств, що насправді є великою помилкою.
Нині одним з популярних видів спорту в Японії є черлідинг. Черлідинг – вид спорту, що поєднує в собі елементи шоу та видовищних видів спорту (танці, гімнастика, акробатика).
Черлідинг – суто американський винахід. У США він зародився більше ста років тому. Поступово черлидінг набирав популярність та розповсюджувався світом. Основними напрямками черлідингу є «cheer» та «dance». «Cheer» – це елементи спортивної гімнастики та акробатики, побудова пірамід та танцювальні переміщення. «Dance»– це спортивні танці з елементами гімнастики, з характерними для них пластичністю, гарною хореографією, грацією та приголомшливою синхронністю.
На початку 1980-х років переможці серед університетів США поїхали до Японії, щоб продемонструвати свою майстерність та провести курси підвищення кваліфікації. У такий спосіб вони сприяли розвитку команд на території усієї країни. Спочатку розбіжності між командами обох держав були досить помітні. Японським командам не вистачало навиків перекидань та створення пірамід, але вони були сильними у гнучкості та танці. Та на сьогодні різниця ледь помітна. Через декілька років японці почали проводити подібні курси підвищення кваліфікації, а згодом стали відчутними помітні покращення у даному спорті. Сьогодні існує декілька програм обміну студентів Японії та США.
Сьогодні, після США, Японія –– один з лідерів світового черлідингу за масовістю та рівнем майстерності учасників, держава, де даний вид спорту розвинений найкращим чином у світі. Причина такого успіху - соціальна роль черлідингу, що не дивно для цієї раціональної та працелюбної нації. Деякий час у Японії був дуже високий рівень суїцидів, у тому числі серед підлітків. І серед заходів, направлених на боротьбу з цим злом, як не дивно, був розвиток цього виду спорту, який поєднав елементи шоу, акробатики, гімнастики і танцю.
Що ж представляє собою японська традиція черлідингу? По-перше, це дійсно феєричне видовище, аналогів якого у світі просто не існує. Японський черлідинг – це більше, ніж звичайні трюки спортивної гімнастики, це більша пластичність, ніж у художній гімнастиці, більша гнучкість, ніж у акробатів. По-друге, це неймовірно складні фігури, піраміди, від яких захоплює дух. По-третє, у танцювальному аспекті – рівні лінії, синхронні, чіткі та сильні рухи, що змінюються з неймовірною швидкістю. Іноді не віриться, що постановки виконують звичайні люди. Танець у черлідингу – це не тільки спорт, а й мистецтво, де кожен рух має свою назву, свої традиції, свій характер виконання. Кожний танець має свою мелодію, свій сюжет тощо.
У 1998 році була створена Міжнародна федерація черлідингу (англ. International Federation of Cheerleading), куди, окрім країн-членів європейської асоціації, ввійшла Японія. У 2001 році в Токіо відбувся перший чемпіонат світу з черлідингу.
Нині у Японії черлідингом займається три мільйони підлітків, а також він є обов’язковим предметом у програмі державних середніх шкіл. Існують навіть секції для дорослих та для літніх людей – до речі, дуже масові!
Для України черлідинг – це поки що екзотичний вид спорту. Він не є на вершині свого розвитку.
В Україні була створена Всеукраїнська федерація черлідингу. Якщо в «cheer» черлідингу існує національна збірна, яка щороку посідає призові місця на чемпіонатах, то жанр «dance» обмежується місцевими групами підтримки футбольних та баскетбольних команд, які зазвичай виконують дуже прості елементи. Єдиним гідним представником напрямку «dance» є олімпійська танцювальна команда «ReD Foxes».
ReD Foxes – танцювальна команда, заснована Оленою Рожковою, в 2001 році в м. Києві. Репертуар включає понад 250 танцювальних композицій і 750 кг костюмів. Символом є червона лисиця, слов'янський образ пластичної і розумної істоти. ReD Foxes – це яскраве, динамічне, барвисте та емоційне видовище, унікальне поєднання художньої гімнастики і сучасної хореографії. Команда бере участь в спортивних змаганнях, концертних програмах, телешоу, презентаціях, показах мод і рекламних зйомках по всьому світу. «Red Foxes» записала у свій актив 3 Олімпіади, 7 Євробаскетів, 5 Матчів усіх зірок та Фінал Кубку України з футболу. Але особливою стала участь у 2 Чемпіонатах світу з баскетболу, один з яких проходив у Японії у 2006 році. Для цього турніру, що, до речі, вперше проходив в Азії, команда мала підготувати національні танцювальні композиції, адресовані усім країнам-учасницям турніру. Головною проблемою стала відсутність будь-яких матеріалів, які можна було б використати для підготовки номеру для Японії, яка приймала Чемпіонат світу. Для порівняння: у ході підготовки до Олімпіади 2004 у Китаї колектив переймав досвід колег, отримавши всі необхідні матеріали для вивчення та найкращого виконання композиції, присвяченій китайській тематиці. На Чемпіонаті світу «Red Foxes» вразила японських глядачів своєю композицією з барабанними паличками, яка була поставлена без жодної допомоги з боку власниці турніру.
Власне Японія зацікавилася «Red Foxes» лише після Чемпіонату Європи з футболу, який приймали Україна та Польща.
Важливою проблемою в обраному напрямку є складність розповсюдження японських традицій черлідингу в Україні.
Одним з можливих шляхів вирішення проблеми розповсюдження японської традиції в інформаційному полі України є, по-перше, передача японцями власного досвіду та надбання на рівні традиційних східних єдиноборств. По-друге, подолання екзотичності даного виду спорту в Україні шляхом залучення не тільки молоді, але й людей різного віку, не тільки дівчат, але й хлопців. Виходом із цієї ситуації також може стати проведення показових виступів японських черлідерів та семінарів хоча б у рамках дипломатичних відносин задля популяризації цього чудового виду спорту. Можливим є також обмін студентами у галузі черлідингу, який є між США та Японією, Росією та Японією. Хоча сьогодні й існує безліч мовних програм до Японії, чому б не включити до них стажування чи майстер-класи з цього виду спорту, адже на стажування їздять молоді студенти-активісти. Таким чином могло б частково вирішитися питання із залучення молоді до спорту, адже займатися черлідингом, як довели японці, може кожен.
З боку України необхідно ж відкритися для передачі традиції черлідингу в нашому інформаційному полі та відповісти бажанням на великий досвід японців, показати, що ми також хочемо розвиватися, що наші громадяни здібні та талановиті люди, а наша молодь – активна та жадає нових знань. Шляхом розповсюдження знань до мас людей цей вид спорту набрав би популярність, що сприяло б відкриттю гуртків та факультативів при школах та університетах. У такому випадку розвиток черлідингу перейшов би на новий рівень.
Нині відносини Україна – Японія в даному напрямку на так званому демонстративному рівні. За 20 років, що минули, держави ще приглядаються одне до одного. Японія тільки-но зацікавилася українським черлідингом, приглядається, але не робить жодного кроку назустріч. Традиції черлідингу є важливими для передачі у сучасному суспільстві, бо вони сприятимуть покращенню українсько-японських відносин та зв’язків у майбутньому.
Черлідинг – це більше, ніж звичайні танці, групи підтримки та навіть ніж вид спорту. Презентувати творчі досягнення колективу, встановлювати корисні творчі контакти, зміцнювати дружні стосунки молоді та підлітків – все це мистецтво, ім’я якому Черлідинг!
Категорія: Молодіжне життя | Додав: petit_tyran (25.03.2013) | Автор: Юлія Цицилюк E
Переглядів: 661 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Зробити безкоштовний сайт з uCozCopyright MyCorp © 2024